Mladší přípravka A

Hodnocení sezóny - Ročník 2009

Třetím týmem u kterého si ukážeme hodnocení je ročník 2009. Tým, který v minulém roce vstoupil do soutěžních zápasů, čeká letos pokračování v systému 4+1.

• 1) Zhodnocení jara

Na jaře jsme opět více řešili fotbalové věci, neboť zima byla hodně o všesportovních pohybových dovednostech, v tělocvičně jsme cvičili gymnastiku, obratnost, sílu s vlastní vahou. Proto se mohl zdát začátek jara trochu pomalejší. Co se týče zápasů, je třeba pohlížet na naši zápasovou sestavu a proti jakému soupeři hrajeme. Jaro v tomto bývá náročné, chaty, školy v přírodě, nemoci, atd, takže jsme se kromě turnaje v Třebíči nesešli ani jednou v optimální sestavě, což některé zápasy ovlivnilo. Mnohdy někteří kluci hráli také dva zápasy, ať už šli na zápas s 08, nebo na naši druhou soutěž, aby byl zápas více vyrovnaný. Cítím, že dovednostmi rosteme, a to i kluci, kteří se učí o trochu pomaleji, které na jaře fotbal více chytnul a bylo to na nich znát. Mnozí potřebuji více času, stále se bavíme o sedmi, osmiletých, takže je zde dostatek času a prostoru, aby se kluci projevili. Co nám v určitých zápasech scházelo, byla vyšší aktivita a chuť. Tu ovlivňuje hlavně psychika, jak zápas probíhá. Drobnosti ovlivňovaly rozpoložení a snahu kluků.

Co považujeme za podstatné, naučili jsme se s klukama určité principy sebehodnocení a soudržnosti. Je pro nás důležité vytvářet partu, dostávat postupné návyky. Zavedli jsme plácnutí při příchodu, odchodu, stejně jako pravidelné vlastní hodnocení zápasu, kdy kluci po zápase zcela samostatně vyjadřují, co se jim líbilo nebo nelíbilo, co se dařilo či co by šlo zlepšit. Až v úplném závěru je informuje o výsledku, protože chceme primárně znát a budovat jejich vnímání pocitů ze hry bez ohledu na výsledek.

A zde se právě skýtá obrovský prostor pro pomoc od Vás, rodičů. Prosím ptejte se kluků na pocity, jak se jim hrálo, co se jim líbilo, atd, ale neklaďte důraz na výsledky, obdržené góly či individuální srovnávání výkonů. Když kluci navyknou nahlížení na zápasy tímto pohledem, podstatně to posiluje jejich očekávání a chuť do dalších zápasů, a tím i jejich psychiku.

Vyvrcholením sezóny pak byl turnaj v Třebíči. Kluci si vedli velmi dobře, soupeři byli velmi kvalitní, ale dokázali jsme hrát vyrovnané zápasy i s ligovými týmy, jako je Zbrojovka Brno, nebo jsme přehráli Slovácko. V Třebíči si to sedlo, byli jsme kompletní, rodiče skvěle povzbuzovali a atmosféra byla velmi příjemná. Jednalo se o silně obsazený turnaj, jsme rádi, že jsme na něm mohli být a vyzkoušet si takovou konfrontaci.

• 2) Nejlepší zápas + nejhezčí moment

Napíšu zde TOP 4 akce. Třebíč, Braník, Podolí a Vyšehrad. S Braníkem se nám hraje dobře, protože razí velmi podobný styl, jde mu o fotbal a není tak silový. V mnohých zápasech nás soupeř přetlačil. Nyní je to však o dovednostech fotbalových a rozvoji myšlení. Je důležité opravdu nechat děti tvořit, vymýšlet. Kolikrát vymyslí něco, co by nás trenéry nenapadlo. Dále je třeba vypíchnout i akce pro ty pomaleji se učící kluky. Pro ně byly asi nejpřínosnější přátelské zápasy se Zlíchovem, které byly relativně vyrovnané a kluci tím pádem měli možnost zahrát si hodně s balónkem i na zápase, neb v některých jiných zápasech se k míči moc často nedostanou. V tomto ohledu byly pro ně přáteláky se Zlíchovem po fotbalové stránce velmi přínosné a do budoucna jim to dá víc, než se na první pohled může zdát.

• 3) Nejhorší zápas + nejslabší moment (chvíle, situace)

Byly zápasy, které jsme si jeli odehrát, chtěli jsme předvést maximum, ale soupeř byl na jiné úrovni, ať už výše, či níže. I takové zápasy k fotbalu patří, je potřeba je přijmout a jít dál. Třeba mě napadá zápas proti Admiře, který jsme hodně vyhráli, nastříleli dost branek, ale kluci nehráli naplno, protože jim to soupeř umožnil. V soutěži na jedno hřiště pak třeba zápas s Vršovicemi, na který šlo spousta kluků se zápasem v nohách, jelikož jsme se potýkali s vysokou absencí, kdy to bylo v podstatě jen o tom odehrát… Je třeba však ocenit všechny kluky, kteří o víkendu zvládli dva zápasy, vydali se naplno a to mám radost.

• 4) Spokojenost s herním výkonem

S dovednostmi a samorozhodováním jsme spokojení. Zvláštní pochvalu za zvládnutí specifického souhrnu dovedností zaslouží hra brankáře dle hájecké filozofie. Zkuste zapátrat v paměti rok dozadu a porovnat s tím, jak to naprostá většina kluků zvládla letos - famózní - a co je důležité, významně přispívající k výkonu celého týmu

• 5) Plán na letní přípravu – co zlepšit, náplň tréninků, na co se zaměřit

Budeme pokračovat v učení se fotbalu zábavnou formou a připravovat co nejvíce autentických cvičení, kde budou moct kluci se maximálně rozvíjet a rozhodovat se. Jak jsme se nakonec mohli přesvědčit i účastí na tréninku 2009 Slavie Praha, naši kluci jsou po technické stránce prakticky vyrovnaní. Rozdíly pak v zásadě vyplývají jen z jedné věci, a tou je rychlost provedení, včetně rychlosti rozhodování. I práce na ní tedy zůstane naší prioritou.

středa 9.8.2017 | Trenéři 2009 | Přečteno: 1868