Starší přípravka A

Hodnocení sezóny: Starší přípravka 2005

Ročník 2005 má za sebou poslední rok v přípravkách. Kluci od příštího roku budou hrát 7+1. A jak ten poslední rok v přípravce vypadal?

1) Letos se koná ME ve Francii. Co tě nejvíce zaujalo? Jaký je tvůj favorit?

Martin – Vzhledem k tomu, že už jsou odehrané skupiny, tak mě zaujala vyrovnanost týmů a v podstatě už neexistuje žádný favorit, neboť se ukazuje, že každý může hrát s každým vyrovnanou partii, což je pro nezaujatého diváka určitě dobrá zpráva. Můj favorit je samozřejmě Slovensko, ale reálně je to asi právě Německo, na které narazíme už v osmifinále, takže jeden z mých favoritů vypadne.

Matěj – Zaujal mě systém, který byl zvolen pro postup do vyřazovacích částí. Bohužel si myslím, že to celkově uškodilo, protože stačilo tři zápasy ve skupině remízovat a se třemi body postoupit. Není tam podpora ofenzivního fotbalu, padá málo gólů. Kdybych si měl vsadit, tak na Italy, ale líbí se mi i hra Maďarska nebo nebojácný Island.

2) Zhodnocení jarní části

Martin – V jarní části jsme odehráli dobré zápasy v každé soutěži, ale také i velmi slabé. V tomto věku je nevyrovnanost výkonů běžná, ale věřím tomu, že i v slabších zápasech máme v mužstvu jednotlivce a osobnosti, které by měli táhnout ostatní hráče, kteří nemají svůj den, ale to jsme často neviděli, což je pro mě zklamání. Když navážeme na ty zápasy, kde se nám dařilo a bude jich stále víc, tak nás čeká dobrá sezóna.

Matěj – Poslední půlrok se zaměřujeme hodně na zakončení, protože nás to trápí a většinou rozhoduje zápas. Šance si vytvoříme, ale nejsme střelci, chce to být mnohem dravější a hladovější. Myslím si, že s tím souvisí i psychická připravenost a odolnost, jednak jde o soustředěnost, ale i o to, že se kluci málo povzbuzují. Chce to se opět více semknout a začít makat jako parta – tým.

3) Zhodnocení celé sezóny - porovnání podzimu a jara

Martin – Podzimní a jarní část byly pro mě velmi podobné. Když bych měl vybrat největší změnu, tak na podzim jsme odehráli mnoho průměrných zápasů, kde to nebyla tragédie, ale ani žádná sláva. Naopak v jarní části už takových zápasů bylo méně a převládaly výkony, které vyčnívaly ať už pozitivně, anebo negativně. Pro mě je to pozitivní změna. Průměrný zápas nám toho neukáže tolik jako zápasy, kde podáme super výkon a právě na takých výkonech musíme stavět, anebo zápas, kde děláme obrovské chyby a můžeme si je ukázat či vysvětlit, aby se už příště neopakovaly.

Matěj – Nechtěl bych srovnávat, protože to ani nejde. Výsledkově? Na žádný zápas jsme se nesešli ve stejné sestavě, takže to spíš bylo o tom, jak se jednotlivci dokáží společně spojit a pomocí týmového výkonu předvést to nejlepší z nich. Každopádně je vidět posun či zlepšení. Vše je o tréninku a každý si musí sáhnout na své svědomí, jak ke cvičením přistupuje, a co si pak odnáší do zápasu.

4) V čem mužstvo splnilo očekávání

Martin a Matěj – Kdo chce hrát fotbal a trénuje, tak se zlepšuje. Očekáváme, že u hráčů bude za určité období viditelný progres.

5) V čem naopak mužstvo zklamalo

Martin – Zklamali mě pouze jednotlivci, kteří mají potenciál, ale netrénují pravidelně a tím pádem stagnují a nevyužívají svůj potenciál. Je to škoda, ale věřím tomu, že se to změní. Chtěl bych, aby si všichni začali uvědomovat, že to dělají pro sebe a ne kvůli trenérům nebo rodičům.

Matěj – Souhlasím s Martinem, opakoval bych se. Trénink, přístup a myšlení.

6) V jaké oblasti nastal největší posun?

Martin – Největší posun nastal v zakládání útoků, s čímž jsme měli velké problémy. Nevěděli jsme, kam si naběhnout, jak rozehrát. Stále na tom musíme pracovat, ale byly zápasy, kde jsme jasně ukázali, že už s tím nemáme takové problémy jako v minulosti.

Matěj – Myslím si, že by to chtělo, aby posun nastal ve větší samostatnosti. Počínaje zavazováním tkaniček až po vlastní trénink, kde by každý měl chtít na sobě makat, a ne čekat, až na něj někdo začne křičet. Je těžké někoho k něčemu přemlouvat, je to o „chtění“.

7) Kdo tě nejvíce potěšil? Kdo udělal největší pokrok?

Martin – Pokud mám vybrat jednotlivce, tak za tuto sezónu to budou za mě tři jména: Nykyforuk Dmytro, Zahálka Jára a Bednářová Sára. To jsou hráči, kteří zaznamenali největší progres. Dymo ukazuje obrovskou zanícenost pro fotbal, chuť vyhrávat a stává se z něho jeden z tahounů mužstva. Jára střídá vynikající momenty se slabšími, ale i tak ukázal velký progres. Sára podává velmi spolehlivé výkony v každém zápase. Líbí se mi, jakým způsobem v zápasech přemýšlí, ale ještě je potřeba se zaměřit na rychlejší práci s míčem. Tato trojice hráčů je jasným důkazem, že kdo chodí na tréninky a hodinu a půl se věnuje fotbalu, tak se zlepšuje.

Matěj – Dymo, Jára a Sára udělali největší a nejviditelnější pokrok, ale jsou i další jiní, kteří se pomalými krůčky zlepšují: Domča Mareš, Vilda Schrojf, Kuba Danda, Adam Lelkes. Teď záleží jen na ostatních, jestli se přidají a vytvoří kvalitnější tým.

8) Plán do nové sezóny 2016/2017

Martin – Čeká nás přechod do mladších žáků, s čímž je spojená i změna sytému hry (například se začne hrát na ofsajdy). Já se na to osobně velmi těším, protože to nutí hráče při hře ještě více přemýšlet a fungovat víc jako celek. Věřím tomu, že to zvládneme a počet zápasů, z kterých budeme odcházet s úsměvem, bude co nejvyšší.

Matěj – Soustředění bude pro některé velkým a důležitým okamžikem. Seznámení se s novým systémem 7+1, mnohem větší objem tréninkových jednotek a doba hájení dětí z přípravek končí. Kdo netrénuje, nehraje a větší zodpovědnost vůči týmu. Přeji všem mnoho zdraví!

čtvrtek 7.7.2016 | Matěj Soucha, Martin Zálepa | Přečteno: 2454