Z hájecké kabiny

Rozhovor s Radkem Jelínkem

Nejsou tréninky, nejsou zápasy, nejsou hromadné sportovní akce. Může se zdát, že není o čem psát. Rozhodli jsme se proto, že tyto dny využijeme k tomu, že pomocí krátkých rozhovorů představíme veřejnosti některé hájecké trenéry. Začínáme s nováčkem v hájeckých řadách - Radkem Jelínkem.

Jaká je Tvá pozice na Hájích? Jak jsi se na Háje dostal?

Začnu druhou otázkou, jako trenér Újezdu Praha 4 jsem s Hájema v kontaktu od samého počátku mé trenérské kariéry. Háje za posledních několik let prošly obrovskou změnou, čehož jsem si nemohl nevšimnout. Jak šel čas, viděl jsem, jak se Háje mění, také jsem postupně poznával trenéry při zápasech, na turnajích nebo také na školení licencí. Po čase jsem zjistil, že jak to dělají na Hájích mi vlastně strašně vyhovuje, zvláště když jsme s trenéry vždy našli "společnou řeč", a tak slovo dalo slovo a jsem tady jako asistent trenéra Mikuláše Zbořila v kategorii mladších žáků ročník 2009.

Co Tě vedlo k tomu stát se trenérem?

Tak předně fotbal je pro mě sport číslo jedna. Rád trávím čas na hřišti a je jedno jaká je tam zrovna věková kategorie. Než jsem se stal trenérem, koukal jsem občas na malé kluky a holky, jak se na hřišti honí v chumlu za míčem, špatně do něj koupou a vůbec si nenahrávají, zkrátka nehrají fotbal. Řekl jsem si, že jim musím pomoct a ukázat jim jak na to. Záhy jsem zjistil, že něž začnou hrát ten fotbal, bude to trvat trochu déle, mnohem déle!

Trénoval jsi i v jiných klubech? Jaké máš trenérské zkušenosti?

Začínal jsem se školičkou v SK Újezd Praha 4 a od té doby rosteme společně nyní jsem v kategorii starší přípravky Újezd P4 a rosteme dál. K tomu jsem se loni po dohodě s trenérem Mikulášem stal jeho asistentem v kategorii ml. žákům 2009 tady na Hájích.

Hrál jsi aktivně fotbal? Řekni nám něco o své fotbalové minulosti potažmo současnosti.

Fotbalu se věnuji od šesti let, aktuálně hraji třetí třídu (prales) za "C" mužstvo SK Újezd Praha 4. K fotbalu mě přivedl můj táta sám úspěšný fotbalista a později trenér. Já jsem hrál fotbal v jižních Čechách za FK Spartak Kaplice, kde jsem přerušil kariéru v dorostenecké kategorie, abych se mohl věnoval studiu. K fotbalu jsem se vrátil až po studiu, když se mi narodili dva kluci Ondra a Kubík.

Napadá Tě nějaký silný moment spojený s fotbalem, který jsi prožil?

Těch momentů bylo určitě hodně, ale zmíním se o jednom, který mě ovlivnil na začátku mé trenérské kariéry. Hráli jsme s přípravkou Újezdu proti Cholupicím a myslím, že jsme prohrávali už 0:8. V posledních minutách moji kluci dali dva nádherné góly a snížili tak na konečných 2:8. Měli z těch dvou gólů obrovskou radost, následovala děkovačka rodičům. V kabině po zápase to bylo jak kdyby vyhráli mistrovství světa, neskutečně pozitivní nálada. Klukům jsem tenkrát k výsledku ani výkonu nic neřekl, abych to nepokazil a jen jsem si vychutnával tu jejich radost.

Máš nějaký fotbalový vzor (hráč, trenér…)? Jsi fanouškem nějakého českého nebo zahraničního klubu?

Pro mě jako pro brankaře byl můj vzor Petr Kouba, Peter Schmeichel a celá parta stříbrného nároďáku z ME 1996 v čele s Pavlem Nedvědem. Sparťanem jsem už od narození.

Teď mimo fotbal. Jsi studentem nebo už pracujícím občanem? Kde studuješ? / Jaké je Tvé zaměstnání?

Vystudoval jsem obor Management informačních technologií a následně jsem zůstal v oboru. Aktuálně se zabývám automatizací prodeje služeb v pojišťovnictví a samozřejmě mě zaměstnává můj velký koníček fotbal na Hájích a v Újezdu.

Jaké máš koníčky a čím rád trávíš volný čas?

Krom fotbalu mám rád aktivní odpočinek zejména pak turistiku, lyže a kolo. Mám rád knížky a dokumenty s válečnou tématikou. Také někdy nic nedělám a jen listuju na TikToku nebo Instagramu. Na konzoli si občas zahraji fotbal a WRC rally.

Máš svůj osobní či trenérský cíl?

Rád bych viděl alespoň jednoho mého odchovance v nároďáku. A moje cíle? snad se tam jednou společně potkáme… smích 😊

Co se Ti vybaví, když se řekne FC Háje JM?

Radost.

pátek 15.1.2021 | Klub | Přečteno: 1667