Z hájecké kabiny

Rozhovor s Tomášem Ondrouchem

Přinášíme vám další rozhovor.

Jaká je Tvá pozice v FC Háje? Jak ses do klubu dostal?

Součástí této fotbalové rodiny jsem zatím poměrně krátce. Pro klub FC Háje jsem se rozhodl ve chvíli, kdy jsem začal uvažovat o možnosti začít s trenérskou kariérou. Klub zrovna rozšiřoval svůj tým, a tak jsem neváhal a kontaktoval Honzu Špinku. Momentálně působím u starší přípravky - ročník 2010 a ročník 2010 a 2011.

Co Tě vedlo k tomu stát se trenérem?

Slavným fotbalistou se s ohledem na věk, ve kterém profesionální hráči začínají pomalu odcházet do fotbalového důchodu, už nestanu. Je tu ale naštěstí ještě možnost stát se třeba dobrým trenérem, a tak jsem se do toho s vervou pustil ☺. Líbí se mi, že můžu trénovat hráče, kteří budou třeba v budoucnu novým Ronaldem nebo Messim…

Hrál jsi aktivně fotbal? Řekni nám něco o své fotbalové minulosti, potažmo současnosti.

Fotbal mě baví od malička. Pocházím z malé vesničky nedaleko Prostějova, kde jsme s kamarády hráli prakticky každý den. Později jsem dokonce dva roky dělal fotbalového rozhodčího – z mého pohledu špatná volba, protože jsem na vlastní kůži pocítil, jak umí být fotbaloví fanoušci vulgární. Součástí fotbalového dění bych chtěl být také v budoucnu, i proto jsem se rozhodl trénovat mládež, která je naší budoucností. ☺

Napadá Tě nějaký silný moment spojený s fotbalem, který jsi prožil?

Doufám, že silné fotbalové momenty mám ještě před sebou, na jeden nepříjemný si ale vzpomenu. Pískal jsem jako hlavní rozhodčí zápas III. třídy, kde domácí museli vyhrát, aby nesestoupili o třídu níž. Zápas se odvíjel pro domácí dobře a v 71. minutě vstřelili branku. Zápasový zlom nastal po nesmyslném faulu domácího hráče v 80. minutě, takže jsem mu udělil červenou kartu a nařídil penaltu. V tom okamžiku jsem si od fanoušků vyslechl spoustu vulgárních nadávek. To ale ani zdaleka nebylo všechno. Ve chvíli, kdy hosté zápas otočili a s konečným skóre 2:1 sestoupil do nižší třídy, po mně někdo hodil pivo a já jsem musel z hřiště doslova utéct. Tehdy jsem zápas pískal naposledy.

Máš nějaký fotbalový vzor (hráč, trenér…)? Jsi fanouškem nějakého českého nebo zahraničního klubu?

Teď se začínající trenérskou kariérou mám jako vzor mladého německého trenéra Juliana Nagelsmanna, který také nehrál žádný profesionální zápas a pro trenérskou kariéru se rozhodl velmi mladý. Jedná se o úspěšného trenéra Bundesligy, o kterého teď dokonce projevila zájem Barcelona. A to je jen o rok starší než já.

Od malička jsem fanouškem SK Sigma Olomouc. Pravidelně jsem jezdil fandit na domácí zápasy a fotbal si nenechám ujít ani teď v Praze, kam jsem se před pár lety přestěhoval.

Studuješ nebo už pracuješ?

Miluju přírodu, a tak pro mě lesnictví bylo jasnou volbou. Vystudoval jsem střední lesnickou školu v Hranících na Moravě a následně lesní inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně. Teď v Praze pracuji na ředitelství u vojenských lesů.

Jaké máš koníčky a jak trávíš svůj volný čas?

Mám rád fotbal, výlety do přírody, myslivost, chovatelství, běh, kynologii, tvorbu webových stránek a teď i trénování.

Máš svůj osobní či trenérský cíl?

Do trénování chci dát vše a klíčové v tomto směru je se neustále zlepšovat, a to zejména prostřednictvím sebevzdělávání. Chci, aby tréninky, které povedu, byly opravdu kvalitní, i z toho důvodu v tuto chvíli absolvuji trenérský kurz licence C. Teoretickou část zakončenou testem mám už za sebou, praktická část mě ale - kvůli restrikcím spojeným s epidemií koronaviru - stále ještě čeká.

Co se Ti vybaví, když se řekne FC Háje JM?

Skvělý kolektiv lidí, kteří dělají svou práci s radostí ☺

úterý 16.3.2021 | Klub | Přečteno: 1329