Muži A - První krok k záchraně

Více jak dvoustovka natěšených diváků byla zvědava jednak na to, jak si v brance Újezda povede bývalý reprezentant Jaromír Blažek a pak i na to, jak zahájí své jarní vystoupení fotbalisté FC Háje pod taktovkou nového hrajícího trenéra Lukáše Růžičky. Legendární gólman Jaromír Blažek si újezdského pažitu moc neužil, při rozcvičování se lehce zranil a v domácí brance se nakonec neobjevil. Háje hned na úvod překvapily a připsaly si tři body, díky jedinému gólu Nováka.
16.kolo v Ne 12.3.2017 14:30
Újezd T.
Újezd n. Lesy
Branky FC Háje: Novák. Diváci: 200,
Sestava FC Háje: Tlustý - Vlasák, Nezbeda, Janek, Lojda - Grešnjakov (85' Šejnost), Růžička (89' Dub), Soucha (90' Charvát), Brož, Kloboučník (66' Špinka) - Novák

Úvod zápasu byl opatrný z obou stran. Přišla však 13. minuta a jak se později ukázalo, rozhodující moment celého utkání. Hostující Brož poslal z levé strany nadýchaný centr před branku, tam do něho hlavou lehce trknul číhající Novák a Lukeš se svým zákrokem přišel pozdě. Balón mu proklouzl mezi prsty a skončil za čarou. Navíc to jistil ještě nekompromisní dorážkou do sítě dobíhající Vlasák. Pro hosty tak velmi nadějný začátek a pro domácí až příliš mrazivá sprcha.

Po dalších třech minutách mohlo být s domácími ještě hůře. Po rohu hostujícího Růžičky prodlužoval tečovaný centr jeden z bránících hráčů do vlastní brány, ale Lukeš stačil v posledním okamžiku parádním zákrokem balón vyškrábnout.

Do třetice pak ve 23. minutě domácí Lukeš jen včasným vyběhnutím zmařil nebezpečnou šanci dobře našlápnutého Kloboučníka. Domácí se po obdržené brance jen pomalu dostávali do tempa a jediné ohrožení Tlustého branky tak zaznamenal jen Snop a to z přímého kopu, jenže pozorný gólman si s jeho střelou poradil.

S přibývajícím časem se začala pomalu karta obracet. Ve 26. minutě se po přihrávce Matouška opřel prudce do míče Cikhart a Tlustý poprvé musel prokázat své brankářské kvality. Míč jen s vypětím vytěsnil k rohovému praporku.

V končící 29. minutě si domácí vypracovali jedinečnou příležitost k vyrovnání. Po Snopově kolmé přihrávce postupoval nejlepší domácí kanonýr Mustedanagič sám na hostující bránu, obešel i vybíhajícího Tlustého, ale balón do opuštěné brány neusměrnil. A když deset minut před pauzou nezužitkoval další velkou příležitost domácích Matoušek, jenž přehodil vybíhajícího gólmana i jeho bránu, odcházela jedenáctka hostů do kabin přece jen o něco veseleji s jedním gólem navrch.

Do druhého dějství nastoupili domácí s jediným úkolem, co nejdříve vyrovnat. Proto hned od úvodního hvizdu zatlačili soupeře na jeho polovinu a rychle se snažili o zakončení. V 51. minutě se po akci Snopa a Moudrého opřel na hranici šestnáctky do míče Matoušek, ale hostující bránu lehce přestřelil. Pak měl možnost ze standardní situace Mustedanagič, avšak dobře postavenou zeď neprostřelil.

V 60. minutě se po Snopově přetaženém rohu dostal do dobré střelecké pozice Matoušek, jenže z úhlu hostující bránu minul. Vzápětí po dlouhém Snopově autovém vhazování se znova dostal do zakončení Matoušek, avšak ani napodruhé se jeho pokus mezi tyče nevešel.

V závěrečné dvacetiminutovce byla převaha domácích doslova drtivá, ale bezchybně hrající obrana hostů s vynikajícím Tlustým v bráně odolávala. Ten se zaskvěl i v 74. minutě, kdy bravurně likvidoval nebezpečnou přízemní střelu Cikharta. Po dalších šesti minutách, po levé straně unikající Mustedanagič připravil gólovou šanci střídajícímu Znamenáčkovi, avšak tomu v rozhodujícím okamžiku střela vůbec nesedla.

A když pak v nastaveném čase skončila hlavička střídajícího Chumlena nad břevnem hostující brány, mohli se šťastní hosté radovat z druhé výhry v sezóně, na které čekaly plných dvanáct kol (přesně od 27.8.2016). Tím opustily i poslední příčku a dostaly se o bod před svého největšího soka Cholupice.

FK Újezd nad Lesy - FC Háje 0:1 (0:1)
Branka: 13. Novák. ŽK: 62. Cikhart - 57. Vlasák, 71. Grešnjakov, 78. Růžička.
Rozhodčí: Fazekaš - Gunitš, Rak. Diváků: 200.
Újezd nad Lesy: Lukeš - Borovička (82. Chumlen), Daníček, Příhoda, Šimek - Moudrý (75. Znamenáček), Cikhart, Snop, Veselovský - Mustedanagič, Matoušek. Trenér: Milan Šafr.
FC Háje: Tlustý - Vlasák, Nezbeda, Janek, Lojda - Grešnjakov (85. Šejnost), Brož, Růžička (88. Dub), Kloboučník (66. Špinka) - Soucha (90+2. Charvát), Novák. Trenér: Lukáš Růžička .

Hlasy trenérů
Milan Šafr (Újezd nad Lesy): „Těžko se mě hovoří. První zápas na těžkém terénu, soupeř nic nepředvedl, ale ani my. Myslím, že víc by tomuto zápasu slušela remíza. Dostali jsme hrozně jednoduchý gól, kdy brankářovi vypadl balón. Soupeř pak zhustil střed hřiště a my jsme nebyli schopni mít finální fázi a míč tam dotlačit. Je to škoda, výsledek mluví jasně. Přitom šance jsme měli, Mustedanagič šel sám na bránu. Takhle to ale bylo celý podzim. Soupeř má jednu šanci, promění ji a odváží si tři body. Druhý poločas, to bylo dobývání na jednu bránu, ale nebyly jsme schopni dát branku.”
Lukáš Růžička (FC Háje): „Bylo to strašně těžké utkání. Terén byl hodně měkký, bylo to velice obtížné. V prvním poločase jsme byli víc aktivnější, dali jsme branku, což nás potěšilo. Čekal jsem to, co přišlo druhý poločas, že domácí budou tlačit a pro nás to bylo hodně těžké, protože jsme byli pod velkým tlakem. Bylo hodně standardek, bylo hodně faulů na naší polovině. Nakonec jsme to ukopali. Na jednu stranu mě to mrzí, protože celou přípravu jsme se snažili hrát kombinační fotbal, ale na tomhle terénu to opravdu nešlo. Přijeli jsme sem pro tři body a to se nám povedlo. Musíme jenom vyhrávat, nám nic jiného nezbývá.”

Nejlepší hráč Újezda: Dominik Cikhart.
Nejlepší hráč Hájeů: Martin Tlustý.
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz: David Snop (Újezd nad Lesy).

Václav Kozel

neděle 12.3.2017 | www.fotbalpraha.cz | Přečteno: 3220